جـــوان مـیـنـابــی

جوانان شهرستان میناب
Instagram

جـــوان مـیـنـابــی

جوانان شهرستان میناب

اسلایدر

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
جـــوان مـیـنـابــی

فضایی برای معرفی هرچه بیشتر این شهر جنوبی ایران؛ همچنین تلاش برای معرفی آداب و رسوم، صنایع دستی، محصولات غذایی، کسب و کار و نوع گویش های مختلف این شهرستان به جوانان امروزی...

«مرجعی برای جوانان میناب»

تلاش شرکت آب منطقه ای برای احداث خط سوم لوله آب میناب به بندرعباس

خواسته مردم و باغداران میناب:

هزینه انتقال خط سوم لوله آب میناب به احداث آب شیرین کن در بندرعباس اختصاص یابد.

 

در دهه 70 شرکت آب منطقه ای هرمزگان به بهانه اتمام عمر مفید خط اول لوله انتقال آب میناب به بندرعباس و جایگزینی آن اقدام به احداث خط لوله دوم نمود اما در سال 1380 با بهره برداری از خط دوم نه تنها خط اول از رده خارج نگردید بلکه متاسفانه همزمان تاکنون به برداشت غیر منصفانه از سد استقلال و دشت میناب جهت مصارف شرب و غیرشرب بندرعباس نموده است.

 

(البته 15 حلقه چاه حفاری شده درسال 1380 به عنوان چاه های اضطراری حفر شدند ولی متاسفانه بعد از گذشت 15 سال هرگز از شرایط اضطراری خارج نشده و همچنان مشغول پمپاژ هستند). در حال حاضر اخبار واصله حاکی از تلاش شرکت آب منطقه ای به احداث خط سوم به بهانه جایگزنی با خط اول است...

 

 

خبرها حاکی از آن است که اداره کل آب ومنطقه ای استان هرمزگان  با توجه به شرایط بحرانی آب در میناب به دنبال ایجاد خط سوم انتقال آب از سد استقلال به بندرعباس است اما شروع این طرح را با نام جایگزینی لوله های فرسوده خط اول در دستور کار خود قرار داده است.

این خط لوله که با حجم  وسرعت بیشتر نسبت به خطوط قدیمی میخواهد در دستور کار آب منطقه ای استان قرار گیرد و در واقع خط سوم انتقال آب از میناب به بندر عباس است.

این در حالی است که در این سالها با مصرف بیش از حد وبی رویه از منابع آبی این شهرستان ، میناب را با بحران شدید مواجه وبسیاری از باغها ودشتهای  این شهرستان را در شرایط فراتر از بحرانی روبرو ساخته است.

 

باغداران ومردم دیگر اجازه هیچ گونه سد سازی و خط انتقال جدید آب را نمی دهند.

محمد رسولی یکی از باغداران نمونه شهرستان میناب با بیان اینکه دیگر اجازه هیچ گونه خط انتقالی آب  از میناب به بندر عباس را نخواهیم داد افزود: در طول سی سال اخیر که ادارات آب استان بر روی آب ومنابع آبی این شهرستان سفره پهن کرده وآب شهرستان میناب را به بندر عباس ودر اختیارفضای سبز وشهرکهای صنعتی وساخت وساز در بندر عباس قرار داده اند زندگی باغداران وکشاورزان از بین رفته است .

این باغدار مینابی گفت:در طول این چهار سال گذشته  با اعتراض های مردمی میناب در خصوص آب  و وضعیت شهرمیناب شکل گرفته مسئولان توانسته اند که با دادن وعده های پوچ جلو این اعتراض های مردمی را بگیرند.

محمد عبدالهی یکی دیگر از باغداران میناب اظهار داشت: مردم میناب با هرگونه سد سازی در این منطقه مخالف هستند واگر جلو این کار وجایگزینی خط انتقالی آب را نگیرند جواب کارهای خود را با واکنش های سخت مردم خواهیم داد.

وضعیت میناب در آخرین مرحله بحران قرار دارد.

علی ذاکری یکی از فعالان محیط زیست در شهرستان میناب طبق نظریه کارشناسان ومدیران ارشد محیط زیستی کشورکه برای وضعیت بحرانی دشت میناب به این شهرستان سفرکرده اند با بیان اینکه وضعیت میناب از مرز بحران فراتر رفته است گفت: برداشت بیرویه از منابع ابی سطح وزیر زمینی سبب شده است که در دشت میناب فرسایش خاک صورت گیرد واین وضعیت جبران پذیر نیست.

وی اظهار داشت : ایجاد این فروچاله ها نوعی زلزله خاموش است که در  میناب صورت گرفته که در صورت هر گونه رخدادی روستاهی اطراف این دشت را در خود فروخواهد برد.

ذاکری تصریح کرد: مسئولان با درپیش گرفتن از سیاست غلط وغیر عالمانه خود مسبب نابودی میناب شده اند ودیگر وقت آن است که دست از هرگونه اقدام در شهرمیناب را بر دارند.

همه مردم میناب اکنون اطلاع دارند که مطابق تعهداتی که در زمان احداث سد استقلال به پدرانمان داده شده، مقرر گردید که حداکثر هزار لیتر بر ثانیه جهت تامین آب شرب بندرعباس از سد استقلال روانه بندرعباس گردد و گواه آن همزمانی احداث سد با یک خط انتقال آن هم با ظرفیت فقط هزار لیتر برثانیه از میناب به بندرعباس است و مابقی آن طبق ظرفیت ابنیه شبکه آبیاری احداثی سندی محکم بر میزان تخصیص آب سد جهت تامین حقابه و توسعه کشاورزی دشت میناب است و به امید تحقق همین وعده مردمانی سخت کوش و قانع در جوار این شبکه آبیاری برای کسب معیشت و روزی از قرن های گذشته تا کنون زندگی می کنند.

حرف های دل باغداران مینابی


دریافت
مدت زمان: 3 دقیقه 3 ثانیه

 
 
دریافت
مدت زمان: 28 ثانیه
 


وضعیت قرمز در دشت میناب

قربانی شدن شهرستان میناب با راه اندازی خط سوم لوله انتقال آب از سد استقلال

میناب گلستان سال های پیش هرمزگان

دارای سومین نخلستان بزرگ در دنیا بعد از بصره و خرمشهر

بابی تدبیری .... در حال نابودی

 

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی