جـــوان مـیـنـابــی

جوانان شهرستان میناب
Instagram

جـــوان مـیـنـابــی

جوانان شهرستان میناب

اسلایدر

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
جـــوان مـیـنـابــی

فضایی برای معرفی هرچه بیشتر این شهر جنوبی ایران؛ همچنین تلاش برای معرفی آداب و رسوم، صنایع دستی، محصولات غذایی، کسب و کار و نوع گویش های مختلف این شهرستان به جوانان امروزی...

«مرجعی برای جوانان میناب»

۴ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

تابوت گردانی

مراسم « حمل تابوت » هر ساله در صبح روز نهم محرم، در محله ها و روستاهای میناب برگزار می شود. غالباً هر حسینیه ای که علم خاص دارد، تابوتی نیز با همان نام دارد.

صبح روز نهم محرم مردم هر محله ای، علم و تابوت را به حسینیه یا زیارتگاه موردنظر می برند و « تیغه ی عَلَم » ( سَرشِده ) را با گلاب شستشو می دهند و پارچه های علم را که در روزهای گذشته بر علم نصب شده است، با پارچه های تمیز و رنگارنگ دیگر عوض می کنند. سپس علم و تابوت را از حسینیه یا تکیه بیرون می آورند و با صدای « گُر » مردم را برای شرکت در مراسم باخبر می کنند.

 با اجتماع مردم مراسم آغاز می شود و گردانندگان، تابوت را از محله ای به محله ی دیگر می برند و می گردانند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ مهر ۹۵ ، ۱۷:۰۸
میثم حسن زاده

 مراسم "علم گردانی" با قدمت بیش از 350 سال همزمان با ماه محرم به عنوان یکی از آئینهای کهن در میناب هرمزگان برگزار می شود.

 این آئیین برخواسته از تفکرات و باورهای دینی مذهب تشیع در پنجمین روز از محرم در شهرستان میناب برگزار شد.

مردم شهرستان میناب با اعتقاد به برافراشته شدن پرچم حضرت رسول (ص) در سال 63 هجری قمری با دستان مبارک امام حسین (ع) در کربلا و احیای دین اسلام، سالهاست که با تقدس تمام در این شهرستان این مراسم را با شوری خاص برگزار می کنند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ مهر ۹۵ ، ۱۶:۰۸
میثم حسن زاده

مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان:

احداث سدهای تغذیه مصنوعی راهکاری برای نجات دشت میناب است

میناب - مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان گفت: راه نجات دشت میناب و کشاورزی این شهرستان از نابودی، احداث سدهای تغذیه مصنوعی است.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ مولایی صبح شنبه در آئین شروع عملیات آبگیری ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شمال دشت میناب گفت: اراضی شرق استان هرمزگان محلی برای رشد محصول با کیفیت است که در صورت وجود آب کافی در دشت ومنابع آبی، شهرستان می تواند تولید محصولات مرغوب و با کیفیتی داشته باشد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ مهر ۹۵ ، ۱۴:۳۶
میثم حسن زاده

تلاش مردم برای حفاظت از دشت میناب همچنان ادامه دارد ...

حضور حماسی مردم میناب ، جهت امضای نامه ای به نهاد معظم رهبری در خصوص بحران آب


 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ مهر ۹۵ ، ۰۹:۵۳
میثم حسن زاده